login   |    register
Master Box Ltd. [ MORE REVIEWS ] [ WEBSITE ] [ NEW STORIES ]

In-Box Review
135
Panzer 1 Ausf. A -Ambulans

by: Alguhan Akşar [ WAMPUM ]


_ORGINPUB:
Turkorama

Kutu

Kit, orta boyutlarda bildiğimiz karton kutuda sunuluyor. Kutunun üzerinde, tankımız gayet güzel, bir kaç açıdan resmedilmiş; albenisi var. İçindeki parçalar naylon torba içerisinde. Gri renkli plastiğin döküm kalitesi gayet iyi. Fazla döküm artığı içermiyor. Tankın paletleri kendin yap şeklinde iki ayrı çerçevede sunulmuş (bunu ayrıca da satıyorlar). Ayrı bir çerçevede, beyaza yakın bir gri renkte figürlerimiz var. Kitin yapım şeması bir çok dilde yazılan, bu ambulans tankının ve bağlı bulunduğu birliğin hikayesini anlatmakla başlıyor. Yapım şemaları son derece detaylı. Önlü arkalı resimlerle bezenmiş ayrı bir kağıtta kitin nasıl toplandığını göstermişler. Yeni başlayanlar için ideal. Bununla da kalmayıp, bu resimlerin renkli ve daha detaylı incelenebileceği internet adreslerinin linkini de vermişler. Pes doğrusu, çok hoşuma gitti.

Detaylar

Biliyorsunuz, “separate tracks” denilen palet parçaları yapılırken, bunları birbirine yapıştırmaktan ziyade tesviyesi bir ömür alıyor. Ama bu kitte bu böyle olmayacak çünkü parçalar gayet temiz. Figürlerin plastiğini tanıyorum. Aynı plastiği “Maquette” ve “Alanger” adlı üreticilerin figürlerinde görmüş ve denemiştim. Son derece kolay tesviye oluyor ve yapışıyorlar. Figürler biri doktor olmak üzere iki yaralıdan mevcut. Yüz ifadeleri çok güzel verilmiş. Küçücük bir fermuarlı naylon torbada photo-etched pirinç parçalar da mevcut. Bu bonus gibi bir şey. Aracın bağlı bulunduğu “Berlin Ayıları” birliğinin de dekalleri kutuda.

Sonuç

Uzun zamandır bu kadar temiz bir kit alamamıştım, hem de bu fiyata. Yapmak için sabırsızlanıyorum. Doğu cephesinde, şehir yıkıntıları arasında güzel bir dioramada kullanabilirim. Bu üreticinin diğer kitlerini de en yakın zamanda toplamaya da karar verdim.

Bu incelemenin İngilizcesini de Mark R. Smith (Gunny) arkadaşımız yapmış olduğunu da hatırlatayım. Daha fazla bilgi için aşağıdaki linki ve ürünün Master Box websitesini kullanabilirsiniz.

Click here for additional images for this review.

SUMMARY
Bu ilginç model, Ukraynalı MB (Master Box Ltd) isimli üreticiden geliyor. Çok fazla çeşitleri olmamasına karşın değişik ve temiz 1/35 modeller ürettiklerini söylemek mümkün. Bu kiti ilk gördüğümde çok ilgimi çekti. Fiyatının da 11€ olması işime geldi ve risk almaya değer gördüm.İkinci dünya savaşının doğu cephesinde, gerek teknoloji gerekse de ihtiyaç bakımından eski araçlar olarak kullanılamayan ama hala çalışabilir Panzer 1’ler, değişik amaçlarda kullanılmaya başlamış. Bunların taretlerini bunkerlerde sabit top olarak kullanılmak üzere sökmüşler ve bu tankları ambulans, cephane taşıyıcı gibi araçlara çevirmişler.
  DÖKÜM KALİTESİ:70%
  DETAYLAR:80%
Percentage Rating
80%
  Scale: 1:35
  Mfg. ID: 3506
  Suggested Retail: 15 Euros
  Related Link: 3506 Ambulance Version Pz-1A
  PUBLISHED: Feb 14, 2005
  NATIONALITY: Germany
NETWORK-WIDE AVERAGE RATINGS
  THIS REVIEWER: 85.07%
  MAKER/PUBLISHER: 84.05%

About Alguhan Akşar (wampum)
FROM: TEKIRDAG, TURKEY / TüRKçE

Born in 1973, Istanbul.I'm married and I have two lovely sons. As a son of a modeller I've built many aircraft models when I was just a little kid. Then by my father's suggestions I've built some sailing ships in large scales. Later my favorites were 1/35 dioramas, mostly WW2 German till I met the ...

Copyright ©2020 text by Alguhan Akşar [ WAMPUM ]. Images also by copyright holder unless otherwise noted. Opinions expressed are those of the author(s) and not necessarily those of Historicus Forma or Silver Star Enterprises. All rights reserved.


   

What's Your Opinion?


PHOTOS
Click image to enlarge
  • pz1a4
  • pz1a3
  • pz1a2
  • pz1a1