login   |    register

135
1 Temmuz 1944-Cecina,İtalya

Giriş
Uzun zamandır yapmaya fırsat bulamadığım bir tiger kitim vardı elimde. Daha doğrusu yapmak istemiyordum çünkü hem daha önce 1/72 çalışması yapmamıştım hem de bu Heller üretimi kit oldukça detaysız ve kalitesiz bir kitti. Ne var ki diğer yapılmamış maketlerin arasında hep gözüme çarpıyordu. Üstelik bu kiti babam hediye ettiği için de devamlı soruyordu ‘ne yaptın nasıl çıktı?’ diye. Kısacası biraz zordan da olsa yapmaya başladım. Kit her ne kadar kalitesiz olsa da yapım aşamalarından keyif aldım. Aslında bu keyif dioramam için hoşuma giden, dramatik bir hikaye bulmamdan kaynaklanıyordu. Tiger tankı hakkında sıkı bir araştırmaya dayanan iyi bir bilgim vardı, bu bilgilere bir de bulduğum hikayeyi katınca zevkten dört köşe çalıştım.
Tiger’ın Hikayesi
Kitin decallerini esas alarak bir araştırma yaptım. Bu tiger’ın stratejik taret numaraları 221 olduğuna göre, ne yapmıştır, nerde bulunmuştur bunu araştırdım. Ve gerçek hikayesini buldum. Bu tiger, sPzAbt 504 (504. Ağır Panzer Taburu), 2. Birlik, 2. Takımının tankıydı. Bu taburun esas konumu Tunus idi. Ancak, Afrika’nın müttefiklerin eline geçmesinden sonra, Mayıs 1943’de Afrika’da sağlam kalan tanklar İtalya’ya sevk edilmişti. Hikayemiz müttefiklerin İtalya çıkarmasının yıldönümüne yakın bir tarihte yaşanıyor. 1 temmuzda, 221 taret numaralı tiger tankının diğer bir tiger, bir StuG III ve 50’den az panzergrenadierden oluşturduğu müfreze bir grup Amerikan askeri ve Sherman tankı ile karşı karşıya geliyorlar. Arazinin engebeli oluşu görüşü kısıtladığından sürpriz karşılaşmalardan biri oluyor bu. Görüşün yetersizliğinden ötürü Almanlar müfrezenin önünde bir öncü asker kullanıyorlar. Bu gariban öncüye vuruyor piyango ve ilk düşen o oluyor. Rehbersiz kalan 221 tehlikenin farkına varıyor ve ilerideki bir dönemece doğru saptığı sırada Amerikalıların 752. Taburundan B birliğinin 3. Müfrezesinden 11 taret numaralı Sherman ile karşı karşıya geliyor.

Her iki tank da aynı anda ateş açıyorlar. Tiger’in korkunç 88’liğinden çıkan mermi Sherman’ın yanında yere vuruyor. Sherman’ın attığı bir AP (armor piercing) mermisi tiger’i vuruyor. Ancak bu isabet, tigerin zimmeritindeki birkaç sıyrıktan fazla bir hasar vermiyor tanka. Yanına düşen merminin yarattığı toz bulutu içerisinde kaçan Sherman, iki katlı bir evin yıkıntılarına gizliyor kendini. Önünü, her an kaçabilecek gibi açıklığa verip taretini arka istikamette sabitliyor ve başlıyor beklemeye. Bir kaç dakika sonra saklandığı ev yıkıntısına isabet eden bir top mermisi sayesinde iyice yıkılan ev Shermanı daha da iyi saklıyor, ancak topu dışarda kalmıştır Shermanın. Bizim 221, intikam ateşleriyle yanıp tutuşarak Shermanı aramaktadır. Soldaki sık çalılık ve ağaçlıktan bir sürpriz saldırı beklemekte olduğundan sağ tarafa dikkat etmez ve yıkık evin önünden geçmek üzere yoluna devam etmektedir. Shermanın komutanı, teğmen Cox, taretini hiç sağa sola oynatmadan, büyük bir soğukkanlılıkla tigerin atış açısına girmesini beklemektedir.

Tam önünden geçerken iyi bir nişanlamayla ki hedefle arasındaki mesafe 25-30 metredir, tigerı tekrar bir AP ile bu sefer zırhın daha ince olduğu motor bloğu kısmından vurur. Yakıt deposuna isabet alan ve hemen yanmaya başlayan tigerdan mürettebat kaçmaya başlar. İkinci bir vuruşla işi garantiye alırlar Amerikalılar. Tiger, cephane kısmına giren alevlerin etkisiyle infilak eder. 221’in mürettebatı, makineli tüfek ateşi desteği ile kaçmayı başarır ve tank komutanı teğmen Keitel yara almadan, iki asker ağır ve mürettebatın geri kalan iki askeri de hafif yaralar alarak sürpriz bir şekilde hayatta kalırlar. Geri kalan Tiger ve StuGIII kaçarlarken, bu dramatik tank çarpışması Cecina savaşlarının sonu olur.

About the Author

About Alguhan Akşar (wampum)
FROM: TEKIRDAG, TURKEY / TüRKçE

Born in 1973, Istanbul.I'm married and I have two lovely sons. As a son of a modeller I've built many aircraft models when I was just a little kid. Then by my father's suggestions I've built some sailing ships in large scales. Later my favorites were 1/35 dioramas, mostly WW2 German till I met the ...


Comments

Sevgili Engin Abinin çabaları sayesinde ses getireceğiz arkadaşlar. Umarım bu tarz katılımlar bol olur. Selamlar
JAN 26, 2005 - 02:52 AM
Makale beni çok heyecanlandırdı, fotoları daha önce de incelemiştim ama, bu makaleden sonra bana daha da anlamlı geldi. Teşekkür ederim.
JAN 26, 2005 - 03:08 AM
Çok güzel oldu bu iş. Bakalım ben ne zaman 72 Alman dioraması bitirp te yollayacağım.
JAN 26, 2005 - 09:17 AM
Burak bunu ben de merak etmeye başlayacağım yakında :-) :-) :-) Şimdi de elimizde pardon gümrükte patlayan Fujimilerimize bahane bulma da
JAN 26, 2005 - 07:28 PM
Super makale olmus, zevkle okudum.Dioramada cok guzel ,ellerine saglik
JAN 27, 2005 - 05:11 AM
Arkadaşlar, Bu makalenin ingilizcesi armoramada yayınlandıktan sonra makale hakkında foruma yazılan eleştiri mesajları oldu. Bunlardan biri Robert Holt isimli bir arkadaş, benim bu hikayeyi bulduğum siteyi hazırlayan adam. Üstelik hikayede adı geçen Sherman tankının o günlerde sürücüsü olan ve sonradan da gene aynı tankın komutanı olan adamın oğlu. Benim bu dioramada yaşanan olay Cecina savaşlarının önemli bir çarpışması niteliğinde. Makalenin armoramada yayınlanması ve kısa bir süre sonra İtalya Cecina'da yapılacak anma törenine denk gelmesi bu adamın hoşuna gitmiş. Yazışmalar forumda mevcut. Bu olay beni hem heyecanlandırdı hem sevindirdi. Ne kadar müthiş bir alanda hobi edinmişim diye düşündüm ve sizlerle paylaşmak istedim. selamlar
JAN 27, 2005 - 09:22 PM
Sevgili Alguhan; Senin sayfa ayarlarına bağlı olarak (sanıyorum bir sayfada görülen mesaj sayının az olması nedeniyle) Yazışmalar linki ilgili mesajın ikinci sayfasına bağlandı ve ben de boş sayfa olarak gözüktü,bu nedenle onu page=1 olarak düzeltiğimi belirtmek istedim. selamlar
JAN 27, 2005 - 09:55 PM
Süper olmuş makale de model de diorama da. Umarım daha çok kişi bu şekilde yaptıklarını paylaşır bizlerle. Saygılar. Çağın.
JAN 28, 2005 - 01:40 AM