login   |    register

135
Ağaç Kütükleri

Bir dioramayı veya vinyeti incelerken ilk ilgilendiğim detaylar her zaman tabiatın detayları ve binalar olmuştur. Kullanılan figürleri veya araçları daha sonra incelerim hep. Kanımca, hepimizin büyük emekler sarfederek yaptığı bu maketlerin en güzel sunumu, onları gerçeğine en yakın görünümlü tabiata uydurmakla mümkün.

Beğenerek incelediğim bazı diorama ve vinyetlere renk katan ağaç kütüklerini veya yere düşmüş büyük, kuru ağaç dallarını nasıl yapılırmış diye araştırdım, tecrübe ettim ve işte şimdi sizlerle paylaşıyorum.

Malzemeler
Resim 1 de görüldüğü gibi; temel malzeme seramik hamuru. Bu malzemeyi resim ve heykelcilik malzemeleri satan mağazalardan veya büyük yapı marketlerin bu standlarından temin etmek mümkün. Benim kullandığım bu hamur oda sıcaklığında kendiliğinden donuyor. Bunun bir de fırınlanarak sertleştirileni var, hiç kullanmadım. O yüzden bu daha iyi, öbürü daha kötü diye bir yorum yapamıyorum.

Diğer malzemeler;ikinci el bir diş fırçası,sert ve düz kıllı boya fırçaları,modelcilik bıçağımız. su, internetten bulabileceğiniz referans ağaç kütüğü resimleri ve tercih ettiğiniz boya malzemeleriniz.

Şekillendirme
Elinize bir parça hamur alın. Bu parça yapmayı hayal ettiğiniz kütükten biraz daha büyücek bir parça olsun. Üzerinde çalışırken malzemenin bir kısmı ziyan olacak ve sertleşirken de hafifçe büzülüp küçülecek. Baktınız beklediğinizden büyük çıkıyor kütük, küçültmek kolay ama büyültmek dertli olacaktır.

Şimdi bu elimizdeki parçayı silindir şekline getirin ve çalışma masasına hafifçe bastırın bir ucundan. Ben cam üzerinde çalışıyorum. Malzeme donana kadar cama yapışık kaldığından rahat çalışılıyor. Toprağa giren kök kısımlarından başlıyorum işe. Büyük parmak ile işaret parmağı arasında sıkarak hamuru istediğim şekli veriyorum (resim 2).

Referans resimler bu aşamada işe yarıyor. Bu hamur masamdaki ışığın da yaydığı ısıyla çabucak donma eğiliminde. Paniğe gerek yok, elinize yapışmaya başladığında parmaklarınızı ıslatmak yeterli oluyor. Tabiattaki ağaç kütükleri tabii ki tamamen silindirik bir şekilde değiller. Arzu ettiğiniz gibi hamuru kıvırmak suretiyle bu hamura istediğiniz şekli verebilirsiniz. Kütüğün bu ilk taslak halinin görünümünden hoşnut iseniz, hafifçe kurumak üzere bir 10 dakika kendi haline bırakın hamuru. Unutmayın, hamur ısıyı gördükçe daha çabuk sertleşmek istiyor.

About the Author

About Alguhan Akşar (wampum)
FROM: TEKIRDAG, TURKEY / TüRKçE

Born in 1973, Istanbul.I'm married and I have two lovely sons. As a son of a modeller I've built many aircraft models when I was just a little kid. Then by my father's suggestions I've built some sailing ships in large scales. Later my favorites were 1/35 dioramas, mostly WW2 German till I met the ...